WALT DISNEY WORLD® Cross Country Classic
Results by: SteepleTiming.com
Mixed Middle School
Open Race
Lg. School Boys Varsity
Sm. School Boys Varsity
Lg. School Girls Varsity
Sm. School Girls Varsity
Combined JV Boys
Combined Girls JV
Invitational JV Boy
Elite HS Girls
Elite HS Boys
Invitational HS Girls
Invitational HS Boys
Invitational JV Girls
University Women
University Men
Event 12 Boys 5k Run CC Elite
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Porter, Thomas Mountain View 4:57.0 15:22.70 1
2 Kotran, Joe Toms River North 5:13.7 16:14.50 2
3 Leskow, Aaron Toms River North 5:15.1 16:18.70 3
4 Elsakr, Joseph Spruce Creek 5:17.0 16:24.60 4
5 Mcnab, Brian Toms River North 5:26.0 16:52.70 5
6 Surran, Jeffrey Osceola (Kissimmee) 5:26.2 16:53.40 6
7 Alexander, Brian Barron Collier 5:26.3 16:53.60
8 O'Baker, Logan Mountain View 5:27.7 16:57.90 7
9 Elly, Jared Mountain View 5:30.0 17:05.10 8
10 Cifelli, Dominic Toms River North 5:31.3 17:09.10 9
11 Shoope, Grant Mountain View 5:31.3 17:09.20 10
12 Shultis, Brad Mountain View 5:32.1 17:11.70 11
13 Rice, Eric Chapin 5:33.2 17:15.00 12
14 Wisniewski, Tim Mountain View 5:34.9 17:20.30 13
15 Baker, Russell Chapin 5:35.7 17:22.80 14
16 Billalba, Chris Toms River North 5:37.1 17:27.10 15
17 Brady, Kenny Toms River North 5:37.7 17:29.10 16
18 Jerald, Jeffery Martin County 5:38.5 17:31.60 17
19 Barnes, Carson Chapin 5:44.3 17:49.60 18
20 Steger, Scott Martin County 5:44.7 17:50.80 19
21 Kraft, Jacob Martin County 5:44.8 17:51.00 20
22 Lott, Garrett Martin County 5:46.0 17:54.70 21
23 Albright, Philip Martin County 5:47.7 18:00.20 22
24 Poulson, Mark Spruce Creek 5:49.7 18:06.30 23
25 Delvacchia, Joe Toms River North 5:51.8 18:13.00 24
26 Hinen, Shaun Chapin 5:53.1 18:17.00 25
27 Hart, Alex Harmony 5:53.9 18:19.50 26
28 Lorick, Heath Chapin 5:55.2 18:23.30 27
29 Hannabass, Kyle Spruce Creek 5:55.4 18:24.20 28
30 Parker, Jacob Spruce Creek 5:56.3 18:26.90 29
31 Bernardo, Joey Spruce Creek 5:57.3 18:30.10 30
32 Buxton, Shawn Harmony 5:58.1 18:32.30 31
33 Peacock, Roscoe Spruce Creek 5:59.4 18:36.40 32
34 Carr, Kyle Harmony 6:00.5 18:40.00 33
35 Henning, Matt Harmony 6:01.0 18:41.30 34
36 Smallwood, Cyle Harmony 6:03.9 18:50.40 35
37 Rankin, Daniel Martin County 6:05.0 18:53.90 36
38 Head, Josh Osceola (Kissimmee) 6:06.6 18:58.70 37
39 Luna Silva, Yosue Osceola (Kissimmee) 6:08.0 19:03.10 38
40 Strumpf, Phillip Martin County 6:13.6 19:20.70 39
41 Frye, Greg Spruce Creek 6:15.0 19:25.10 40
42 Wilkins, Jay Chapin 6:18.7 19:36.40 41
43 Tudor, Ian Osceola (Kissimmee) 6:20.2 19:41.00 42
44 Helveston, Robert Harmony 6:23.2 19:50.50 43
45 Blanton, Logan Harmony 6:33.5 20:22.50 44
46 Moraguez, Luis Osceola (Kissimmee) 6:38.6 20:38.40 45
47 Wallace, Alex Chapin 6:39.4 20:40.80 46
48 Ibrahim, Shadi Osceola (Kissimmee) 6:48.3 21:08.50 47
Event 11 Girls 5k Run CC Elite
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Perkins, Mandy Spruce Creek 5:57.0 18:28.90 1
2 Rugino, Angela Toms River North 5:59.4 18:36.40 2
3 Davis, Katlin Mountain View 6:02.9 18:47.50 3
4 Brinkofski, Anjelica Bishop Ahr 6:07.9 19:02.80 4
5 Suarez, Nicole St. Thomas Aquinas 6:12.8 19:18.10 5
6 Van Epern, Alexa Lake Norman 6:22.9 19:49.50 6
7 McCoy, Lannon Chapin 6:23.1 19:50.20 7
8 Nebel, Brooke Spruce Creek 6:25.3 19:56.80 8
9 Elly, Mariah Mountain View 6:25.4 19:57.40 9
10 Reinwald, Liz Mountain View 6:29.3 20:09.40 10
11 Connor, Chelsea Harmony 6:31.8 20:17.20 11
12 Newcomb, Kelly Toms River North 6:32.5 20:19.40 12
13 Braney, Lauren Mountain View 6:35.8 20:29.50 13
14 Gallagher, Jenny Lake Norman 6:36.2 20:30.80 14
15 Kemmer, Jacqui Toms River North 6:37.4 20:34.60 15
16 Rubino, Kelsie Lake Norman 6:37.6 20:35.30 16
17 Payne, Ana Alexandrea St. Thomas Aquinas 6:40.2 20:43.20 17
18 Savy, Natalie Martin County 6:40.8 20:45.00 18
19 Sweet, Taylor Lake Norman 6:41.0 20:45.60 19
20 Wilson, Ashlee Chapin 6:42.6 20:50.60 20
21 Mathis, Andrea Toms River North 6:44.4 20:56.20 21
22 Kotran, Ashley Toms River North 6:45.1 20:58.50 22
23 Frontz, Syndey Chapin 6:46.1 21:01.50 23
24 Navarro, Michelle Bishop Ahr 6:46.7 21:03.30 24
25 Suarez, Giselle St. Thomas Aquinas 6:47.8 21:06.90 25
26 Davis, Mackenzie Mountain View 6:48.9 21:10.30 26
27 Petruski, Johanna Toms River North 6:50.1 21:14.00 27
28 Connor, Brittany Harmony 6:50.5 21:15.20 28
29 Roman, Rebecca Lake Norman 6:51.6 21:18.60 29
30 Elly, Bria Mountain View 6:51.7 21:19.00 30
31 Collier, Alyssa Toms River North 6:54.4 21:27.30 31
32 Sanchez, Brittany Osceola (Kissimmee) 6:55.0 21:29.10 32
33 Ferguson, Kaitlyn Lake Norman 6:55.4 21:30.40 33
34 Crooms, Cayla St. Thomas Aquinas 6:55.9 21:31.90 34
35 Lewis, Jordan Lake Norman 7:00.9 21:47.60 35
36 Volenec, Zoe Spruce Creek 7:02.8 21:53.40 36
37 Daggett, Julia St. Thomas Aquinas 7:03.8 21:56.70 37
38 Brodie, Chantelle Martin County 7:03.8 21:56.70 38
39 Garcia, Samantha St. Thomas Aquinas 7:05.7 22:02.50 39
40 Figueroa, Elsa Osceola (Kissimmee) 7:06.6 22:05.40 40
41 Bueno, Olivia Chapin 7:07.7 22:08.54 41
42 Fabian, Stephanie Spruce Creek 7:08.0 22:09.70 42
43 Sridhar, Elizabeth Spruce Creek 7:08.4 22:10.70 43
44 Sheehy, Chelsea Bishop Ahr 7:09.4 22:13.90 44
45 Catala, Mariela Osceola (Kissimmee) 7:10.1 22:16.10 45
46 Cullen, Chelsea Bishop Ahr 7:11.2 22:19.40 46
47 Figueroa, Ilies Osceola (Kissimmee) 7:11.2 22:19.40 47
48 Sesto, Natalie St. Thomas Aquinas 7:14.8 22:30.70 48
49 Shull, Hannah Chapin 7:18.6 22:42.40 49
50 Jones, Samantha Spruce Creek 7:21.6 22:51.90 50
51 Rozar, Katherine Spruce Creek 7:24.5 23:01.00 51
52 Burns, Bridget Bishop Ahr 7:27.2 23:09.40 52
53 Kovalik, Tanya Martin County 7:28.7 23:14.00 53
54 Montalvo, Liane Harmony 7:28.9 23:14.50 54
55 Innis, Caitlyn Martin County 7:29.9 23:17.80 55
56 Hernandez, Mary Osceola (Kissimmee) 7:31.1 23:21.40 56
57 Baldwin, Sara Chapin 7:31.4 23:22.40 57
58 Tyner, Elizabeth Chapin 7:36.0 23:36.60 58
59 Norelli, Nicole Martin County 7:36.7 23:38.90 59
60 Stark, Hannah Franklin County 7:37.2 23:40.20 60
61 Hayes, Colleen Bishop Ahr 7:39.6 23:47.80 61
62 Synan, Libby Franklin County 7:47.5 24:12.40 62
63 Sommero, Lauren Bishop Ahr 7:48.8 24:16.40 63
64 Migoyo, Yolanda Osceola (Kissimmee) 7:50.5 24:21.50 64
65 Braden, Marissa Martin County 7:58.6 24:46.90 65
66 Hooper, Heather Franklin County 7:58.9 24:47.80 66
67 Ward, Kristle Harmony 8:12.2 25:29.00 67
68 Steinberg, Danielle Martin County 8:13.3 25:32.50 68
69 osborne, amy Harmony 8:50.2 27:27.00 69
70 Grizzle, Breanna Franklin County 8:50.4 27:27.90 70
71 Royston, Niki Franklin County 9:21.1 29:03.00 71
72 Canady, Ashley Franklin County 9:31.9 29:36.80 72
73 Cline, Megan Franklin County 9:59.1 31:01.20 73
74 East, Mara Franklin County 10:19.3 32:03.80
75 Camp, Brittany Franklin County 10:47.3 33:30.90
Event 10 Women 5k Run CC College
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Mecke, Dana Utsa 5:34.4 17:18.70 1
2 Aldea, Stephanie Houston 5:37.4 17:28.00 2
3 Gammon, Stephanie Uab 5:38.0 17:30.00 3
4 Feil, Friederike U-Florida Atlantic 5:39.7 17:35.20
5 Howe, Mackenzie Kennesaw State 5:44.7 17:50.90 4
6 Olsen, Kristina Uab 5:46.3 17:55.90 5
7 Biwott, Beatrice South Carolina 5:47.6 17:59.80 6
8 Eberhard, Hannah Windsor ON 5:47.9 18:00.60 7
9 Paulsen, Laura Johns Hopkins 5:48.1 18:01.40 8
10 Brooking, Lisa Windsor ON 5:50.2 18:08.00 9
11 Forrester, Jessica Tampa 5:50.9 18:10.10 10
12 Patel, Mira Johns Hopkins 5:52.9 18:16.30 11
13 Rozario, Nicole South Florida 5:53.2 18:17.20 12
14 Kwambai, Carolyne Florida Southern 5:53.5 18:18.00 13
15 Garrow, Laura Florida 5:54.6 18:21.50 14
16 Pratt, Kayla Utsa 5:55.7 18:25.00 15
17 Johns, Rhiannon Uab 5:56.0 18:26.00 16
18 Duffy, Alysha Tampa 5:56.6 18:27.90 17
19 Wynands, Jen South Florida 5:57.8 18:31.40 18
20 Locke, Baillie Campbell 5:58.2 18:32.80 19
21 Prendergast, Allie South Florida 5:58.9 18:35.00 20
22 Barnes, Danielle South Carolina 5:59.2 18:36.00 21
23 Savestrand, Pernilla South Florida 5:59.9 18:38.10 22
24 Salinas, Alex Embry-Riddle 6:00.5 18:39.80 23
25 Lundberg, Sandra Uab 6:00.7 18:40.40 24
26 Gibson, Kristen Kennesaw State 6:01.6 18:43.20 25
27 Corrick, Jen Windsor ON 6:01.9 18:44.30 26
28 Palmer, Allison Central Florida 6:02.2 18:45.10 27
29 Furlong, Cecilia Johns Hopkins 6:02.4 18:45.90 28
30 Garcia, Starla Houston 6:02.8 18:47.10 29
31 Munoz, Megan Houston 6:03.1 18:48.00 30
32 Clarke, Nicole Florida Tech 6:03.2 18:48.40 31
33 Fay, Stephanie Windsor ON 6:03.7 18:49.80 32
34 Moran, Brittany Windsor ON 6:03.8 18:50.20 33
35 Cid, Clara Uab 6:05.0 18:53.90 34
36 Yimer, Temer Johnson County CC 6:05.2 18:54.40 35
37 Vaughn, Kristina Uab 6:05.2 18:54.60 36
38 Witte, Brandi Houston 6:05.8 18:56.40 37
39 Spoerle, Devin South Florida 6:05.9 18:56.70 38
40 Evens, Ashley South Carolina 6:06.1 18:57.40 39
41 Gabrielle, Michelle Tampa 6:06.2 18:57.60 40
42 Weitz, Erica Central Florida 6:06.2 18:57.60 41
43 Wolcott, Soibhan Kennesaw State 6:06.7 18:59.10 42
44 Espino, Daniela Florida Int'l 6:08.8 19:05.60
45 Jorgensen, Katie Uab 6:09.1 19:06.60 43
46 Stark, Sarah Johnson County CC 6:09.3 19:07.20 44
47 O'Brien, Katie Tampa 6:09.8 19:08.70 45
48 Steppe, Emma Miami 6:10.2 19:10.00 46
49 Hurley, Brooke Nova Southeastern 6:10.3 19:10.40 47
50 Alison, Babb Florida 6:10.5 19:11.10 48
51 Johnson, Desinia N.C. Central 6:10.9 19:12.10 49
52 Haddock, Tara Nova Southeastern 6:11.0 19:12.60 50
53 Silva, Flo Embry-Riddle 6:11.2 19:13.20 51
54 Fox, Dara Tampa 6:11.4 19:13.90 52
55 Kelly, Shannon Central Florida 6:11.7 19:14.70 53
56 Standridge, Colleen Uab 6:11.9 19:15.40
57 Nelson, Sara Tampa 6:12.1 19:15.80 54
58 Porter, Kyrstal Nova Southeastern 6:13.3 19:19.70 55
59 Cohen, Ocean Central Florida 6:13.6 19:20.60 56
60 Johnston, Christine South Florida 6:14.4 19:23.00 57
61 Valerio, Christina Johns Hopkins 6:14.7 19:24.00 58
62 Bishop, Melissa Windsor ON 6:14.7 19:24.00 59
63 Thrasher, Alyssa Windsor ON 6:14.8 19:24.30 60
64 Kluge, Kasey Embry-Riddle 6:14.8 19:24.40 61
65 Pidhoresky, Dayna Windsor ON 6:15.0 19:25.00
66 Fedewa, Erin South Carolina 6:15.0 19:25.00 62
67 Heath, Elizabeth South Carolina 6:15.4 19:26.10 63
68 Gill, Laura Windsor ON 6:15.6 19:26.70
69 Gipson, Francis Johnson County CC 6:15.6 19:26.80 64
70 Baselice, Kat Johns Hopkins 6:15.6 19:26.90 65
71 Bona, Anna Miami 6:15.9 19:27.70 66
72 Jeptolo, Irene Winston-Salem St. 6:16.3 19:29.10 67
73 Franklin, Tara Campbell 6:16.4 19:29.30 68
74 Thies, Megan Florida Gulf Coast 6:16.4 19:29.40 69
75 Harper, Maria Stetson 6:16.5 19:29.70 70
76 Hannemann, Erica Houston 6:17.0 19:31.30 71
77 Gill, Carly Windsor ON 6:17.2 19:31.80
78 Walls, Shannon South Carolina 6:17.8 19:33.70 72
79 Norden, Diana Campbell 6:17.8 19:33.70 73
80 O'Grady, Mary Johns Hopkins 6:19.2 19:38.10 74
81 Mulholland, Colleen Stetson 6:19.4 19:38.50 75
82 Skinner, Katrina Central Florida 6:19.6 19:39.10 76
83 Skinner, Kathia Central Florida 6:19.6 19:39.10 77
84 Helton, Jordanne Valdosta State 6:19.9 19:40.20 78
85 McDougall, Shannon West Florida 6:19.9 19:40.30 79
86 German, Caitlin Kennesaw State 6:22.4 19:48.00 80
87 Costello, Lori Embry-Riddle 6:22.9 19:49.40 81
88 Hogen, Rachel Johns Hopkins 6:24.0 19:52.80 82
89 Walls, Katie South Carolina 6:24.4 19:54.20 83
90 Roller, Hannah Campbell 6:24.5 19:54.40 84
91 Hedstrom, Bailee West Florida 6:24.9 19:55.80 85
92 Hood, Kendel Uab 6:25.2 19:56.50
93 Rheinlander, Nicole South Carolina 6:25.3 19:56.80
94 Leufroy, Ena Miami 6:25.3 19:56.80 86
95 Smith, Amanda South Carolina 6:27.1 20:02.50
96 Beck, Kelbe West Florida 6:27.5 20:03.70 87
97 McCubbin, Beth Embry-Riddle 6:27.6 20:04.10 88
98 Price, Janet Miami 6:27.7 20:04.40 89
99 Carter, Christina Winston-Salem St. 6:27.8 20:04.60 90
100 Lindsay, Jennifer Florida Tech 6:27.8 20:04.70 91
101 Nicolosi, Heather Tampa 6:28.0 20:05.30 92
102 Freiser, Monika Miami 6:28.3 20:06.20 93
103 Cooke, Ashley N.C. Central 6:29.1 20:08.90 94
104 James, Jayde Utsa 6:29.4 20:09.70 95
105 Nelson, Courtney Utsa 6:30.1 20:11.90 96
Event 9 Men 8k Run CC College
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Weston, Dave Windsor ON 5:02.1 25:01.40 1
2 Morales, Anthony Florida 5:02.4 25:02.80 2
3 Kellar, Adam Windsor ON 5:07.9 25:30.50 3
4 Vazquez, Sam Embry-Riddle 5:08.6 25:34.00 4
5 Anderson, Michael Florida 5:10.0 25:41.00 5
6 Bodirlau, John Windsor ON 5:10.1 25:41.30 6
7 Burley, Scott Kennesaw State 5:10.8 25:44.80 7
8 Sinclair, Matt Windsor ON 5:11.0 25:45.70 8
9 Uthmeier, James Florida 5:11.1 25:46.20 9
10 Schanen, Alex Florida 5:12.9 25:55.30 10
11 Meyer, Alex Windsor ON 5:13.6 25:58.80 11
12 Larson, Eric Florida Southern 5:13.9 26:00.20
13 Henshaw, Mark Windsor ON 5:14.1 26:01.00 12
14 Martucci, Ben Florida Southern 5:14.3 26:02.00
15 Pineda, Nate Houston 5:15.2 26:06.50 13
16 Tobochnik, Steve Johns Hopkins 5:15.3 26:07.30 14
17 Klaves, Jeff Campbell 5:16.1 26:11.20 15
18 Dalton, Phil Windsor ON 5:16.1 26:11.20 16
19 Kukat, James N.C. Central 5:16.2 26:11.50 17
20 Carela, Pedro South Florida 5:16.4 26:12.81 18
21 Eichberg, Ken Campbell 5:17.1 26:16.10 19
22 Gehlsen, Nick Embry-Riddle 5:17.4 26:17.60 20
23 Nicolosi, Tony Tampa 5:17.5 26:17.90 21
24 Patterson, Stuart Embry-Riddle 5:18.1 26:21.10 22
25 Wills, Alex Florida &nbs